Sigla czytań:
I czytanie: 1 Sm 16, 1b. 6-7. 10-13b
II czytanie: Ef 5, 8-14
Ewangelia: J 9, 1-41
Homilia:
Ewangelia na drugie skrutynium (Ewangelia (J 9, 1–41) stawia nam przed oczy cud uczyniony przez Jezusa na ludzkim wzroku; ściśle mówiąc, polegał on na obdarowaniu wzrokiem człowieka, który go nigdy nie posiadał. Po ludzku biorąc: rzecz niemożliwa. Wzrok i widzenie jednoznacznie kojarzą się w Biblii z wiarą i widzeniem spraw nadprzyrodzonych. Tylko Mesjasz mógł wprowadzić niewidomego od urodzenia (grzech pierworodny) w sferę światła i rozeznania w Jezusie Boga (łaska wiary i uwolnienie z ciemności grzechu). To znowu aluzja chrzcielna, tym razem związana z oczyszczeniem z grzechu pierworodnego (wrodzona ślepota) i uzyskaniem „nowego” widzenia dzięki łasce wiary. O taką przemianę dla wybranych modli się Kościół słowami egzorcyzmu: „Uwolnij Twoich wybranych, tutaj obecnych, od zaślepiających ich złudzeń. Spraw, aby utwierdzeni w prawdzie, stali się dziećmi światłości i pozostali nimi na zawsze”.
POSTANOWIENIA I PYTANIA:
- Uświadomić sobie, jakim złudzeniom ulegam w życiu, co było dotychczas dla mnie prawdą i dobrem.
- W jakich okolicznościach zwyciężała we mnie pokusa kłamstwa?
- Kiedy trudno mi było przyznawać się do winy?
- Czy trudno mi było bronić prawdy?
- Co mi przeszkadza dawać świadectwo Chrystusowi?
- Jak rozumiem swoją relację z Bogiem – z Chrystusem?
- Czy uważam, że Bóg mi czasem przeszkadza lub w czymś mnie ogranicza?
„Najłaskawszy Ojcze, Ty sprawiłeś, że niewidomy od urodzenia uwierzył w Twojego Syna i przez tę wiarę wszedł do królestwa Twojej światłości. Uwolnij Twoich wybranych od zaślepiających ich złudzeń. Spraw, aby utwierdzeni w prawdzie, stali się dziećmi światłości i pozostali nimi na zawsze. (…)
Panie Jezu, światłości prawdziwa, (…) w tych, przez Ciebie wybranych do przyjęcia sakramentów, wzbudź dobrą wolę, aby korzystając z radości Twego światła, jak niewidomy, który niegdyś odzyskał jasność widzenia, okazali się silnymi i odważnymi świadkami wiary”.