Biała Niedziela, znana również jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, jest dniem o głębokiej symbolice chrześcijańskiej, łączącym tradycje chrzcielne wczesnego Kościoła z przesłaniem Bożego Miłosierdzia, objawionym przez św. Faustynę Kowalską. Obchodzona w drugą niedzielę Wielkanocy, zamyka oktawę paschalną i jest czasem szczególnej refleksji nad tajemnicą zmartwychwstania, chrztu i Bożej miłości.
Jej symbolika jest bogata. W starożytnym Kościele neofici, czyli osoby nowo ochrzczone podczas Wigilii Paschalnej, nosili białe szaty (alba lub vestis alba) przez cały tydzień wielkanocny, właśnie aż do Białej Niedzieli, zwanej Dominica in Albis Depositis (Niedziela Zdjęcia Białych Szat). Szaty te miały symboliczne znaczenie:
- Biel symbolizowała oczyszczenie z grzechu pierworodnego i osobistych win, dokonane przez chrzest, oraz duchowe odrodzenie jako „nowe stworzenie” w Chrystusie (2 Kor 5, 17);
- Białe szaty nawiązywały do chwały zmartwychwstałego Jezusa, opisanego w Ewangelii w lśniącej bieli (np. Mt 17, 2), przypominając, że ochrzczeni uczestniczą w Jego zwycięstwie nad śmiercią;
- Neofici w białych szatach byli widocznym znakiem wzrostu Kościoła i działania Ducha Świętego, co budowało radość wspólnoty wierzących.
Uroczyste zdjęcie szat w Białą Niedzielę oznaczało zakończenie okresu wprowadzenia w życie chrześcijańskie i wezwanie do zachowania łaski chrztu w codziennym życiu (życie duchowe i moralne). Choć dziś zwyczaj ten nie jest powszechny, symbolika białych szat pozostaje żywa w liturgii chrzcielnej, gdzie nowo ochrzczonym zakłada się białą szatę lub jej “miniaturkę”. Współcześnie Biała Niedziela zachęca nas do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, odrzucenia grzechu i wierności Bogu, przypominając o łasce otrzymanej w sakramencie chrztu.
W naszym Ośrodku obrzędowi zdjęcia białych szat towarzyszy także picie… mleka z miodem na znak wejścia do krainy “mlekiem i miodem płynącej” – Ziemi Obiecanej.
Od 2000 roku, dzięki św. Janowi Pawłowi II, Biała Niedziela jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, zgodnie z objawieniami św. Faustyny Kowalskiej. Kluczowym symbolem jest tu obraz Jezusa Miłosiernego, z którego serca wypływają promienie czerwony i blady, oznaczające krew i wodę – symbole sakramentów Eucharystii i chrztu, przynoszących odkupienie. Przesłanie św. Faustyny wzywa nas do otwarcia na Bożą miłość, która przebacza nam grzechy i przywraca nadzieję. Wierni są zachęcani do korzystania z sakramentu pokuty i Eucharystii, aby doświadczyć miłosierdzia i odnowić relację z Bogiem. W Polsce Niedziela Miłosierdzia jest obchodzona z wielką pobożnością. Wierni uczestniczą w nabożeństwach, odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego, adorują obraz Jezusa Miłosiernego i angażują się w dzieła charytatywne. Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach staje się w tym dniu centrum obchodów, przyciągając tysiące pielgrzymów z kraju i ze świata. Te praktyki wzmacniają duchowy wymiar święta, łącząc symbolikę chrzcielną z przesłaniem miłosierdzia i odnowy.
Biała Niedziela zamyka oktawę Wielkanocy (osiem dni intensywnego świętowania zmartwychwstania). Ósmy dzień ma znaczenie eschatologiczne, symbolizując wieczność, pełnię zbawienia i ostateczne zjednoczenie z Bogiem. Jako zwieńczenie oktawy, Niedziela Miłosierdzia podkreśla ciągłość radości paschalnej i jej kulminację w tajemnicy Bożej miłości. Biała Niedziela – Niedziela Miłosierdzia łączy więc przeszłość Kościoła z jego współczesną misją, wzywając nas do życia w łasce, miłosierdziu i nadziei zmartwychwstania.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z obrzędy zdjęcia Białych szat i wspólnej agapy.