W dniach 4-6.04.2025 r. na zaproszenie Duszpasterzy Katechumenatu Diecezji Bydgoskiej i tamtejszej Szkoły Katechistów s. Marzena Władowska CHR – koordynatorka naszego Ośrodka Katechumenalnego w Krakowie i Magdalena Tadel – katechistka Ośrodka poprowadziły w Gnieźnie rekolekcje dla grupy 48 katechistów i kandydatów na katechistów Diecezji Bydgoskiej.

Rekolekcje odbyły się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Obejmowały: konferencje oparte o “Pisma katechetyczne” św. Augustyna, medytacje biblijne, warsztaty, oraz wspólną modlitwę – Liturgię godzin i adorację. Pierwszego dnia rekolekcji Mszę świętą odprawił dla nas Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. Uczestniczył też z nami we wprowadzającym spotkaniu na temat katechumenatu.

Podczas rekolekcji towarzyszyli nam przez cały czas kapłani – Ks. Łukasz Boruch, odpowiedzialny za Szkołę Katechistów Diecezji Bydgoskiej, oraz br. Jacek Dybała, kapucyn, wieloletni misjonarz w Afryce, dziś posługujący w katechumenacie bydgoskim.

Planowanie działań ewangelizacyjnych – w parafiach i w Katechumenacie Diecezji Bydgoskiej – iwenstycja w rzetelne (teologiczne i praktyczne) przygotowanie katechistów – zrobiła na nas duże wrażenie. Bogu dzięki za ten czas i za doświadczenie żywego, odpowiedzialnego za dzieło ewangelizacji i reewangelizacji Kościoła.

W ramach rekolekcji katechiści mieli też okazję nawiedzić katedrę gnieźnieńską (co było dla nas wielkim darem w jubileuszowym roku Wcielenia i jubileuszowym roku koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego, właśnie w tym miejscu. Dotykaliśmy więc źródeł chrześcijaństwa na naszej ziemi – drzwi gnieźnieńskich, miejsca koronacji królów polskich, miejsca pochówków wielu zacnych Polaków, historii pasterzy-prymasów Kościoła Gnieźnieńskiego oraz zwiedzić świeżo otwartą wystawę w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mogliśmy się też zapoznać z dokumentacją fotograficzną z 1945 r., kiedy to Armia Czerwona – już po wyzwoleniu Gniezna – postawiła czołg bezpośrednio przed katedrą. Czołg strzelał w wieże i figurę Matki Bożej, wskutek tego ostrzału katedra została zniszczona. Niemcy natomiast po II wojnie światowej złożyli dar, dzięki któremu katedralny ołtarz i organy mogły zostać odnowione. Ścieżki historii są różne, ale nad tym wszystkim czuwa jednak Bóg, który prowadzi – pośród meandrów historii – nieprzerwanie swoje dzieło Zbawienia.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z rekolekcji gnieźnieńskich.