Ośrodek Katechumenalny przy Kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie

Strona główna Katechumenat Chrzest dorosłych Życie ośrodka Kontakt
Ośrodek Katechumenalny przy Kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie
 
Nowości, zmiany na stronie...

 

 
Neofici, którzy przygotowywali się w naszym Ośrodku do chrztu, mówią o swojej drodze do Boga…
 
 
Informacje dla osób dorosłych przygotowujących się do chrztu zebrane w jednym miejscu…
 

Spotkania formacyjne neofitów - nie tylko z ostatniego roku - odbywają się we wtorek raz na dwa tygodnie...

 

 
Nagrania i teksty homilii i katechez tematycznych dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów…

 

 

 

 

 
Szczegółowy plan naszego serwisu z możliwością bezpośredniego przejścia do konkretnego działu...

 


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania...

 

 
Zapraszamy do wpisywania się w naszej księdze gości...

 


Odsłony: 4862
Unikalne: 1067
Dzisiaj: 20
Wczoraj: 52
Online: 1
Najwięcej odwiedzin: 18-07-2017 (105)

Webmaster
© 2017 Ośrodek Katechumenalny
w Krakowie

Polityka plików "cookies"

Katechezy i homilie 2008/2009

ABY BYLI JEDNO...
(28.05.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Nie wystarczy zgadzać się co do jakiś prawd. Chrześcijaństwo, Kościół, nasza wspólnota nie jest zebraniem ludzi, którzy przyznają, że prawdy zapisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego należy przyjąć. To nie wystarczy. To nie jest jedność.
- homilia [wersja mp3]

POWOŁANIE
- (28.05.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

"Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał". Celem naszego życia jest odpowiedź na powołanie przez Boga i wypełnienie dzieła, które każdemu z nas daje do wykonania. Każdy z nas ma do wykonania dzieło zamierzone przez Boga.
- katecheza [wersja mp3]

POCZĄTKI KOŚCIOŁA
- (21.05.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dzieje Apostolskie są opowieścią o pierwszych momentach życia Kościoła. Są fascynującą historią konkretnych ludzi, konkretnych chrześcijan, którzy poznawszy Jezusa mówili o tym innym chrześcijanom. Dzieje Apostolskie pokazują jak rodził się Kościół, jak wspólnoty wiary były zakładane w różnych miejscach.
- homilia [wersja mp3]

MARYJA, MATKA BOGA
- (21.05.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Maryja jest kimś innym, niż każdy święty. Maryi nie można porównać z żadnym innym świętym. Maryja jest najświętsza i bez skazy. Jest odblaskiem powołania każdego człowieka. Pokazuje, do czego jest powołany każdy człowiek.
- katecheza [wersja mp3]

ŚWIADEK ZMARTWYCHWSTANIA
- (14.05.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dziś święto św. Macieja Apostoła. Został wybrany do grona Dwunastu aby być z nimi świadkiem zmartwychwstania Chrystusa. To nie chodziło o bycie tam, w tym momencie, kiedy zmartwychwstanie nastąpiło. Świadek zmartwychwstania to człowiek, który kocha Jezusa i wierzy.
- homilia [wersja mp3]

EUCHARYSTIA
- (14.05.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Źródło i szczyt modlitwy. Spotkanie z Bogiem. Coś, od czego wychodzimy i bez czego nie możemy żyć. Coś, co jest punktem startowym ale i to jest na samym końcu. Coś co obejmuje całe nasze życie. Eucharystia - wielka tajemnica naszej wiary.
- katecheza [wersja mp3]

ZNALAZŁEM DAWIDA, SŁUGĘ MEGO
- (07.05.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Warto zgłębić w Starym testamencie historię Dawida. Był on człowiekiem rozmawiającym otwarcie z Bogiem bez żadnego ukrycia. Był człowiekiem grzesznym ale miał serce otwarte przed Bogiem. Nie miał przed Bogiem nic do ukrycia.
- homilia [wersja mp3]

SAKRAMENT POJEDNANIA I POKUTY
- (07.05.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus przekazał swoim Apostołom - tym słabym ludziom niezwykłą prawdę i niezwykłą moc - odpuszczania grzechów. Dał im moc by człowiekowi przywracali życie. Bo grzech jest śmiercią. Sakrament pokuty i pojednania jest miejscem, gdzie człowiekowi przywracane jest życie.
- katecheza [wersja mp3]

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
- (30.04.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. W tym sakramencie zstępuje na chrześcijanina Duch Święty. Sakrament ten wprowadza w świat zmagania, walki duchowej, walki o duszę człowieka. Duch Święty daje moc żeby oprzeć się złu, żeby zwalczyć pokusę i daje również taką moc, żeby wiedzieć o tym, żeby tego doświadczać, intuicyjnie wyczuć. Duch Święty zstępujący na chrześcijanina w sakramencie bierzmowania pozwala mu rozumieć Pismo, pozwala mu tym Pismem żyć.
- katecheza [wersja mp3]

OJCZE...
- (02.04.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Żeby zacząć się modlić trzeba pojąć całym sercem i umysłem, i duszą i całym sobą, kim jest Ojciec. I modlitwa do Ojca sprawia, że coraz bardziej Go poznajemy i coraz głębiej możemy się do Niego zwracać. Coraz bardziej odsłania się twarz Ojca, do którego się modlimy, i który przez tę modlitwę coraz bardziej swoją twarz odsłania.
- homilia [wersja mp3]

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
- (02.04.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

To, co będziemy przeżywać w czasie Świętego Triduum Paschalnego, które się zaczyna w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy pańskiej; to co przeżywamy w tym czasie czwartku, piątku, soboty, nocy Zmartwychwstania - to ta cała tajemnica, to wszystko dokonuje się podczas każdej Eucharystii. Jeden raz w roku Kościół tę tajemnicę, którą można przeżywać i celebrować w ciągu 35-45 minut Mszy świętej rozciąga w czasie i dopasowuje do czasu rzeczywistego. To znaczy do takiego, w jakim ta tajemnica miała miejsce.
- katecheza [wersja mp3]

III SKRUTYNIUM
- (29.03.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dziś widzimy Jezusa, który wskrzesza zmarłego. I tym różni się to wydarzenie od innych cudów Jezusa, że właściwie nikt dziś w tej Ewangelii o ten cud nie prosi. Kiedy Marta a potem Maria spotykają Jezusa, to ich słowa są takie same - gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Jezus przybył cztery dni po śmierci Łazarza. Chciał aby wszyscy doświadczyli czegoś zupełnie nieodwracalnego w ich mniemaniu, zupełnie i absolutnie nieodwracalnego czyli śmierci i rozkładu ciała. Jezus jest Panem czasu, Panem życia i Panem śmierci.
- homilia [wersja mp3]

BÓG OTACZA CHWAŁĄ
- (26.03.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Rozmówcy Jezusa z dzisiejszej Ewangelii nie wierzyli w Niego, nie wierzyli, że jest posłany przez Boga, że jest Synem Ojca. Powodem ich niewiary było to, że odbierali chwałę od siebie nawzajem, a nie od Boga. To nie Bóg był dla nich tym miejscem, punktem odniesienia dla własnej wartości, wartości własnych czynów, ale drugi człowiek. Ten, kto naprawdę chce wierzyć musi się strzec przebywania w takim świecie, gdzie chwałę odbiera się od siebie nawzajem, od człowieka. Jedynie Bóg, który zna człowieka, może otoczyć chwałą.
- homilia [wersja mp3]

OJCZE NASZ
- (26.03.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Modlitwę "Ojcze nasz" ma prawo odmawiać ten i ta, która jest córką, który jest synem Boga w Jezusie Chrystusie czyli jest ochrzczony. Ta modlitwa została Apostołom objawiona, wręcz podyktowana przez samego Chrystusa. Kiedyś poprosili Go, żeby nauczył ich się modlić. Zapragnęli modlić się tak, jak On. Wy tak się módlcie...
- katecheza [wersja mp3]

WIERZĘ W...
- (19.03.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dziś będzie dłuższa homilia zamiast katechezy. Usłyszycie tekst "Wyznania wiary", mówiony przez całą wspólnotę tych którzy wierzą, którzy są chrześcijanami. To "Wyznanie wiary" dokonuje się na progu, pomiędzy liturgią Słowa i liturgią Eucharystii czyli liturgią Ofiary. Przejście od słów do czynów dokona się poprzez owo "Wyznanie wiary". Wy wychodzicie po liturgii Słowa ponieważ nie macie jeszcze prawa uczestniczyć w owym najgłębszym czynie jakim jest ofiara Jezusa Chrystusa. Zatrzymujecie się więc na progu, słuchacie i chcecie mieć dostęp do tego, co jest za tym progiem. Chcecie ten próg przekroczyć. Chcecie przejść od słów do czynu.
- homilia [wersja mp3]

I SKRUTYNIUM
- (15.03.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dziś przeczytaliśmy Ewangelię o Samarytance, bo jest to obraz niezwykłego dialogu; dialogu rozpoczynającego się właściwie od konfliktu a kończącego się na wierze i zbawieniu. Przypadkowe i nieprzypadkowe spotkanie, tak jak Wasze, przypadkowe i nieprzypadkowe spotkania, które doprowadziły Was tutaj, do stóp tego ołtarza, do słuchania właśnie tych słów. Dzieliła Was odległość od wiary, od Chrystusa, tak jak dzieliła odległość Samarytankę od tego Człowieka, który siedział w południe przy studni.
- homilia [wersja mp3]

BÓG DAJE WSZYSTKO, CO DOBRE
- (05.03.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Każdy z nas widzi siebie i drugiego człowieka w odniesieniu do innych, w odniesieniu do ich próśb. Zasadniczo odpowiadamy na prośby ludzi, które możemy spełnić i dzielimy się dobrem. Jest to wręcz naturalne w życiu człowieka. Mamy problem z naszą wiarą, że Bóg daje wszystko co dobre tym, którzy Go proszą. Bóg spełnia wszystkie prośby człowieka dotyczące dobra. Jak wygląda nasza modlitwa prośby?
- homilia [wersja mp3]

NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ
- (05.03.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czas walki i wyrzeczenia. Wyrzeczenie, walka, uznanie swojego grzechu są potrzebne po to, by uwierzyć, żeby prawdziwie spotkać się z Jezusem Chrystusem. Wy już tą drogę rozpoczęliście.
- katecheza [wersja mp3]

JEŚLI CHCESZ...
- (26.02.2009) - HOMILIA - ks. bp Józef Guzdek

Bóg daje do myślenia. Podpowiada jaką drogą warto iść, którą drogę wybrać. Człowiek w swej wolności decyduje. Miłość i wolność zawsze idą w parze. Bóg nie zniewala. Jeśli kto chce iść za Mną... Bóg daje ofertę, Bóg pokazuje ale wybór należy do nas.
- homilia [wersja mp3]

ZA KOGO TY UWAŻASZ CHRYSTUSA?
- (19.02.2009) – HOMILIA – ks. Andrzej Wójcik

Rozmowa Jezusa z uczniami w dzisiejszej Ewangelii odzwierciedla drogę tych, którzy przygotowują się do spotkania z Jezusem w sakramentach. Jest podobna do sytuacji rozmów, jakie wy prowadzicie z katechistami i pytaniami tam stawianymi. Bo najpierw pojawia się ogólne pytanie – za Kogo ludzie uważają Jezusa Chrystusa? Przyglądacie się innym ludziom, ich zachowaniu. Potem pada bardziej konkretne pytanie – już od samego Jezusa – a wy, za Kogo mnie uważacie? A ty, za Kogo uważasz Chrystusa?
- homilia [wersja mp3]

PRZYSTĘPUJECIE DO CHRYSTUSA
- (05.02.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Słowa z dzisiejszego pierwszego czytania - z Listu do Hebrajczyków - szczególnie są skierowane do Was, którzy przygotowujecie się do owego przystąpienia, dojścia, dotarcia do Najświętszych Tajemnic chrześcijaństwa. Tu nie ma i nie będzie ognia widzialnego, trąb, trzęsienia ziemi - będzie natomiast zupełna cisza. Cisza, by ów ogień zapłonął w sercu każdego z Was.
- homilia [wersja mp3]

JESTEM W KOŚCIELE
- (05.02.2009) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Przepraszamy za niezbyt dobrą jakość dźwięku na początku katechezy. Weszliśmy w tajemniczy sposób do sali na górze, gdzie Jezus wraz z uczniami spożył ostatnią wieczerzę paschalną w swoim życiu. Wcześniej zaś wysłał Apostołów, żeby j przygotowali. I Apostołowie przygotowali j do tej bardzo rodzinnej uczty paschalnej. Jakie jest znaczenie świątyni chrześcijańskiej? W pierwszych wiekach chrześcijanie nie mieli kościołów. Paschę chrześcijańską, Eucharystię celebrowano w domach. Dopiero kiedy chrześcijaństwo stało się religią całego Imperium, zaczęto budować świątynie, kościoły.
- katecheza [wersja mp3]

ŚWIATŁO EWANGELII
- (29.01.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Światło, które wnosi się do ciemnego pomieszczenia ma je oświetlać całe. Nie po to się je wnosi, żeby je schować. Światło Ewangelii, krok za krokiem zostaje zapalane w waszych sercach. A Chrystus dziś mówi, że ma być ono postawione na świeczniku, to znaczy że ma oświetlić całe wasze życie, wszystkie jego wymiary, zakamarki, przestrzenie. Wszystko.
- homilia [wersja mp3]

NIE ZATWARDZAJMY SERC
- (15.01.2009) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Dzisiejsze wszystkie czytania nawołują nas do posłuszeństwa Słowu Boga.
Trędowaty z Ewangelii zaraz po swym uzdrowieniu jest nieposłuszny Słowu Jezusa. Wiele przez to stracił. Pozbawił się chwili refleksji nad tym, kim jest Ten, który go uzdrowił. Co to uzdrowienie znaczy w jego życiu? Co ma dalej robić? My jesteśmy bardzo często podobni do tego trędowatego.
- homilia [wersja mp3]

TAJEMNICA WCIELENIA
- (18.12.2008) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Zbliżamy się do świąt Bożego Narodzenia, które mówią o tajemnicy wcielenia. Co to znaczy? Bóg stał się człowiekiem pozostając Bogiem. Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jednej osobie.
- katecheza [wersja mp3]

BUDOWAĆ NA SKALE
- (04.12.2008) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Istnieje niebezpieczeństwo takiego przedziwnego rozdwojenia - uczestniczenia w życiu religijnym zewnętrznie i posiadania w sercu jakiegoś oporu i decyzji na czynienie własnej woli a nie woli Boga. Każdy czyn, który jest niezgodny z głosem Boga, w różny sposób wyrażony jest katastrofą. Czasem doświadczamy tego i widzimy skutki po latach.
- homilia [wersja mp3]

WEJDŹCIE DO KOŚCIOŁA
- (04.12.2008) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Inaczej wejdziecie do tego Kościoła, do tego budynku niż miało to miejsce dotychczas. Otworzą się dla Was drzwi Kościoła abyście mogli do niego wejść. Wspólnota Was rozpozna i zaprosi do tego miejsca. Będziecie mieć już swoje konkretne miejsce, które od tej pory będzie na Was czekać - będzie to miejsce dla kogoś bliskiego, dla kogoś z rodziny. Potem wypowiecie swoje imię. I po raz pierwszy te mury Kościoła i Kościół jako wspólnota usłyszy Wasze imię i sobie to imię zapamięta. Będzie Was wzywać po tym imieniu.
- katecheza [wersja mp3]

NABIERZCIE DUCHA
- (27.11.2008) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Wiara nie jest dziwnym stanem psychologicznym. Jest to niezwykła Boża moc aby w momencie, kiedy inni mdleją ze strachu - nabrać ducha i podnieść głowę. Chrześcijanin powinien być zanurzony w to, co czyni pełen pokoju i odwagi i gotowy na spotkanie z Bogiem.
- homilia [wersja mp3]

W DRODZE DO BOGA NIE JESTEM SAM
- (27.11.2008) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Wróćmy do momentu, kiedy Bóg stworzył człowieka. Kiedy otwieramy Księgę Rodzaju - Bóg stwarza w tym poemacie o stworzeniu - kolejne rzeczy, najpierw ziemię, potem rośliny, zwierzęta. I w pewnym momencie stwarza człowieka. W poetyckim opisie Bóg mówi do siebie - nie jest dobrze, żeby człowiek był sam. I dopiero wtedy następuje stworzenie drugiego człowieka. Potrzeba było dopiero wspólnoty ludzi, żeby Pan Bóg z zachwytem popatrzył na tę wspólnotę i powiedział "jest dobre". I to wskazuje na naturę człowieka, że człowiek nie może być zrozumiany, pomyślany bez drugiego człowieka.
- katecheza [wersja mp3]

JEZUS ZAPŁAKAŁ
- (20.11.2008) - HOMILIA - ks. Andrzej Wójcik

Mężczyzna, Syn Boży, sam Bóg płacze. Można ten płacz, żeby go zrozumieć, porównać do płaczu matki nad swoim dzieckiem, nad swoim synem. Nad dzieckiem, które schodzi na manowce i matka jest bezsilna. Pozostaje jej płacz. A płacze dlatego, bo nie jest obojętna.
- homilia [wersja mp3]

KOBIETA I MĘŻCZYZNA
- (20.11.2008) - KATECHEZA - ks. Andrzej Wójcik

Bóg na ołtarzu oddaje swoje ciało. Wydaje swoje ciało. A wydać swoje ciało to wydać siebie całego w ofierze. Ciało posłużyło Bogu - Jezusowi Chrystusowi - by okazać największą miłość, żeby oddać życie i zawrzeć przymierze z człowiekiem. Czym jest spotkanie kobiety i mężczyzny? Czym jest ciało człowieka w takim spotkaniu?
- katecheza [wersja mp3]

TAJEMNICA MĘCZEŃSTWA
- (13.11.2008) – HOMILIA, ks. Andrzej Wójcik

Męczeństwo to znaczy taka śmierć, która jest zadana w wyniku jakiegoś zła człowieka, zła wyrządzonego przez człowieka, który zabija. A jednak wynika z tego dobro pójścia człowieka w objęcia samego Boga, kiedy to życie oddaje za wiarę. Każda Eucharystia jest właśnie taką tajemnicą – celebrowaniem śmierci Chrystusa zabitego, z którego wynika dobro życia, nowego życia zmartwychwstania. Zadziwmy się nad tą tajemnicą, że Bóg z każdego zła może wyciągnąć dobro przewyższające wielokrotnie to zło, które ktoś może uczynić.
- homilia [wersja mp3]

BÓG DZIAŁA W CZASIE
– (13.11.2008) KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

Bóg wkracza w ludzki czas; w wydarzenia, które następują jedne po drugich, mijają
. Jezus Chrystus, Bóg, który stał się człowiekiem, dwa tysiące lat temu w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie przemierzał drogi ludzkiego życia. Spotykał się z różnymi ludźmi. Jego drogi w sposób mniej lub bardziej, tak po ludzku patrząc, przypadkowy przecinały się z innymi drogami ludzkimi. Te przecięcia były różne, jedni pozostawali przy Nim, jedni byli dobrzy drudzy źli. Jedni szli za Nim drudzy zadali Mu śmierć. Jezus powiedział o sobie – Ja jestem Drogą.
- katecheza [wersja mp3]

URADOWAĆ SAMEGO BOGA!
- (06.11.2008) - HOMILIA, ks. Andrzej Wójcik

Dziś Jezus w Ewangelii podaje sposób na to, jak ucieszyć niebo całe - Boga samego i aniołów. Ucieszyć i uradować przez swe nawrócenie. Samym momentem, gdzie na dnie swoich grzechów, swojego odejścia, w sercu następuje to "chcę". Chcę inaczej, chcę wrócić. To w tym momencie następuje olbrzymia radość w niebie.
- homilia [wersja mp3]

CO TO ZNACZY, ŻE BÓG NAS ODKUPIŁ?
- (06.11.2008) - KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

Izraelici do tej pory, co roku spożywają wieczerzę paschalną na wspomnienie czasu wyzwolenia. I tęsknili i tęsknią przez cały czas za wolnością - tą ostateczną i całkowitą. Na każdej Mszy świętej celebrujemy nasza odzyskaną wolność a szczególniej podczas Wigilii Paschalnej, kiedy śpiewamy, chwaląc Boga Ojca - aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna. Myśmy wszyscy byli niewolnikami - bez Boga, bez Jego Krwi, bez Jego wydania się za nas. Czym jest prawdziwa wolność...? Człowiek jest naprawdę wolny, jeśli robi coś z miłości.
- katecheza [wersja mp3]

UCZYNIĆ KROK KU BOGU
- (30.10.2008 r.) – HOMILIA, ks. Andrzej Wójcik

Ważną rzeczywistością w naszym życiu duchowym jest walka
, którą toczymy – jak mówi św. Paweł – nie tylko przeciw czemuś naturalnemu, co nam może przeszkadzać w dążeniu do Boga, ale walczymy przeciwko podstępnym zakusom diabła. Tylko taki oręż – tylko prawda, sprawiedliwość, wiara, modlitwa, słowo Boże może pozwolić na zwycięstwo, żaden inny. Wystarczy uczynić krok ku Bogu. Wystarczy dobra wola, chęć otwarcia, a Bóg swoją potęgą może uczynić resztę.
- homilia [wersja mp3]

CHRZEŚCIJAŃSKI MODEL DOSKONAŁOŚCI
– (30.10.2008 r.) KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

Jeśli pytamy o jakiekolwiek dobro; o to, co mamy robić; o to, co jest dobrego; o to, jak być dobrym, to zawsze jest to pytanie o samego Boga. Chrześcijaństwo nie jest tylko spełnianiem przykazań. To jest coś niewystarczającego. Brakuje spotkania. Nie można odłączyć zachowywania przykazań i spotkania z Bogiem samym. Spotkania czyli miłości. Jeśli chcemy prawdziwie spotkać się z Bogiem to musimy przyjąć całość zasad etycznych, całość Dziesięciu Przykazań Bożych, całość tej zasadniczej nauki Kościoła. Można to przyrównać do tańca…
- katecheza [wersja mp3]

ZANURZYĆ SIĘ W JEZUSIE
(23.10.2008) – HOMILIA, ks. Andrzej Wójcik

Dziś w Ewangelii Jezus mówi, że ma być ochrzczony. Słowo chrzest w j. greckim oznacza zanurzenie. Chrystus chce się zanurzyć w cały odmęt i otchłań śmierci i grzechu człowieka, w ten ocean grzechu i śmierci. Chrystus z miłości do człowieka zdecydował się na takie zanurzenie. Dzięki temu zanurzeniu my możemy przyjąć chrzest, zanurzyć się w Jezusie, w Jego śmierci i w Jego życiu.
- homilia [wersja mp3]

JAK ODKRYWAĆ BOGA?
(23.10.2008) – KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

Jest wielka tajemnica widzenia i niewidzenia; pragnienia widzenia i jakiegoś wewnętrznego zupełnego zaciemnienia. Czasem w głębi serca myślimy – gdyby Bóg po prostu dał jakiś konkretny znak, taki jaki byśmy sobie zażyczyli, to takie spotkanie z Nim byłoby jak trzeba. I wszystko byłoby jasne. Ale nie jest jasne. Boga nigdy nie spotyka się z zewnątrz, na zasadzie zobaczenia jakiegoś nadzwyczajnego, efektownego wydarzenia. Z Bogiem spotykamy się inaczej – poprzez nasze wnętrze. Bóg nieustannie przechodzi, nieustannie kroczy w naszym życiu ale jedni Go spotykają inni zaś Go tylko mijają. Bóg nieustannie chce się człowiekowi objawiać i komunikować.
- katecheza [wersja mp3]

CO TO ZNACZY WIERZYĆ?
(16.10.2008 r.) – KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

W rzeczywistość jednak człowiek nie może żyć bez wiary czyli zaufania komuś drugiemu. Począwszy od ludzi, z którymi łączy nas niewiele a skończywszy na najbliższych, wszędzie trzeba jakoś zaufać. Budowniczym tego kościoła. Kucharzowi w restauracji. Nauczycielowi, lekarzowi, temu kogo pytam o drogę. Po przedmiocie tego zaufania poznajemy jak blisko jest dany człowiek; jak jest mi bliski. Tym czego dotyczy zaufanie może być coś jednorazowego, może to być również całe życie. Bez wiary to znaczy zaufania nie da się żyć. Nie tylko w znaczeniu jakichś doraźnych relacji, ale całości naszego życia. Wiara tak naprawdę jest jak przestrzeń i powietrze, w której człowiek żyje, otwiera się, rośnie, dojrzewa.

DECYZJE ZAMIENIONE W CZYN
(09.10.2008 r.) – HOMILIA, ks. Andrzej Wójcik

Wielkie zaufanie procentuje!
Pan z przypowieści Jezusa, rozdający swoim sługom talenty, nie wydaje dyspozycji, co do ich wykorzystania. Jego słudzy, odkrywając wartość okazanego im zaufania, jednocześnie odkrywają ukrytą w nim wolę swojego pana na pomnożenie otrzymanej wartości. Dwóch z nich zgodnie z tym odkryciem podejmuje decyzję i konsekwentnie zamienia ją w czyn. A jak kończą się moje odkrycia woli Bożej? Czy moją decyzję wypowiadaną w Modlitwie Pańskiej: „bądź wola Twoja...” zamieniam w czyny?
- homilia [wersja mp3]

BÓG TOWARZYSZY MOIM WYBOROM
(09.10.2008 r.) – KATECHEZA, ks. Andrzej Wójcik

Bóg szanuje wolność człowieka,
to znaczy pozwala mu dokonywać w sposób wolny wyborów w każdej dziedzinie jego życia. Istnieje jednak wybór podstawowy, niejako fundament wszelkich wyborów. Jest to wybór samego Boga! Nie jest on wyborem jednego spomiędzy wielu, lecz wybraniem tego Jednego, Jedynego i Absolutnego, który jedynie jest godzien takiego wyboru. Bóg do niego w żaden sposób nie przymusza człowieka. Jednocześnie nieustannie mu towarzyszy w każdym jego wyborze, próbując pokazać prawdziwą wartość podjętych decyzji...
- katecheza [wersja mp3]

HOMILIA WPROWADZAJĄCA
(02.10.2008 r.) - ks. Andrzej Wójcik

Wiara wyrywa ze świata przypadków
. Jako człowiek nie jestem kimś mało znaczącym w wielomiliardowej rzeszy ludzi. O tym fakcie przekonuje mnie niewidzialne, lecz bardzo realne towarzystwo Boskich posłańców, czyli aniołów. Z woli samego Boga te doskonałe duchy służą pomocą niedoskonałemu człowiekowi w drodze do zbawienia. Ich obecność wyraża bezpośrednią troskę i pochylenie się samego Boga nad każdym człowiekiem z osobna.
- homilia [wersja mp3]