Ośrodek Katechumenalny przy Kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie

Strona główna Katechumenat Chrzest dorosłych Życie ośrodka Kontakt
Ośrodek Katechumenalny przy Kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie
 
Nowości, zmiany na stronie...

 

 
Neofici, którzy przygotowywali się w naszym Ośrodku do chrztu, mówią o swojej drodze do Boga…
 
 
Informacje dla osób dorosłych przygotowujących się do chrztu zebrane w jednym miejscu…
 

Spotkania formacyjne neofitów - nie tylko z ostatniego roku - odbywają się we wtorek raz na dwa tygodnie...

 

 
Nagrania i teksty homilii i katechez tematycznych dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów…

 

 

 

 

 
Szczegółowy plan naszego serwisu z możliwością bezpośredniego przejścia do konkretnego działu...

 


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania...

 

 
Zapraszamy do wpisywania się w naszej księdze gości...

 


Odsłony: 4817
Unikalne: 1067
Dzisiaj: 20
Wczoraj: 52
Online: 2
Najwięcej odwiedzin: 18-07-2017 (105)

Webmaster
© 2017 Ośrodek Katechumenalny
w Krakowie

Polityka plików "cookies"

Dialog
Dialog to spotkania w cztery oczy katechumena z katechistą. Tworzą one integralną całość z formacją wspólnotową. Katechumeni jako osoby dorosłe przynoszą ze sobą różne, często bardzo skomplikowane, sytuacje osobiste. Podczas dialogów mają oni możliwość szczerze i dogłębnie poznać Chrystusa i siebie z pomocą katechisty.

Posługa katechisty w katechumenacie polega nie tyle na nauczaniu i instruowaniu, co na wprowadzaniu człowieka w Misterium Chrystusa i Kościoła, czyli wtajemniczanie. Jest to typowe apostolstwo towarzyszenia, czyli wspólnej drogi formatorów (katechistów) z podopiecznymi w warstwie nie jedynie intelektualnej, ale przede wszystkim egzystencjalnej.

Taka formę spotkania, mającego na celu przekaz wiary, Kościół określił jako ewangelizację "z serca do serca" (Paweł VI, Ewangelii nuntiandi nr 46). Pomaga ona w nabyciu duchowej spostrzegawczości, a co za tym idzie - umiejętności opisywania swoich doświadczeń, wymiany zdań na tematy religijne i duchowe. Pozwala ona również uwzględniać szczerze swoje osobiste problemy, co stanowi dobre przygotowanie do późniejszego kierownictwa duchowego prowadzonego przez kapłana w ramach sakramentu pokuty oraz formacji indywidualnej.

Każda osoba przygotowująca się do przyjęcia sakramentów otrzymuje swojego katechistę, który towarzyszy jej w drodze poznawania Chrystusa i Kościoła. Katechistami są kapłani, siostry ze zgromadzenia Świętej Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego oraz osoby świeckie z odpowiednim przygotowaniem. Spotkania indywidualne mają miejsce raz w tygodniu w terminie uzgodnionym z katechistą prowadzącym.

Wiodącym tematem dialogów jest wtajemniczanie osób nieochrzczonych, czyli katechumenów w sprawy wiary. Mając jednak często do czynienia z osobami, które przygotowują się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej lub do bierzmowania, a także przeżywającymi kryzys wiary, należałoby - nie zmieniając zasadniczo tematyki tych spotkań - pomóc im na nowo odkryć bogactwo darów chrztu świętego, które już posiadają.

Prowadząc formację indywidualną katechumenat uwzględnia specyficzną sytuację każdego człowieka, traktując go jako niepowtarzalną osobę i przygotowując go do świadomego i osobistego spotkania z Bogiem.

Uwaga!
Wkrótce w tym miejscu pojawią się zestawy pytań i zagadnień, które na poszczególnych etapach formacji katechumenalnej należałoby poruszyć.